highlights of the week
Home » Archives » චෞරයාගේ වැලපුම

චෞරයාගේ වැලපුම

හැඩකාර තරුණයා
විපතට හේතුවන්නේ කුඩා පරවියෙකු විය හැකි නැතිනම් සිත්පිත් නැති වස්තුවක් විය හැකි කවරක් හෝ අගතියකට පරිහරනය කරහොත් කුමන වයසකදී වුවද ගෙනදෙන විපාක බියකරු බවට තිලාන් දුන් පණිවුඩය පසුගිය මහාමේඝයෙන් ගෙන හැද දැක්වූ මා බන්ධනාගාර නිලධාරින්ගේ කාරුණික අනුමතිය ඇති ව මෙවර මුණ ගැසුණේ තුරුණු වියේ පසු වන්නෙකි. නමින් ලලිත් වන ඔහුගේ පියා මාතලේ කෙනෙකි. ඉතා හොඳ වඩු බාස්උන්නැහේ කෙනෙකු වූ ලලිත්ගේ පියා මොරටුව ප‍්‍රදේශයේ රැකියාවකට පැමිණියේ තරුණ කාලයේ ම ය. පසුව ඔහු වඩු පවුලකින් විවාහයක් කරගෙන මොරටුවේ ම පදිංචි විය. ඒ දෙපලට ලලිත් ඇතුලූ දරුවෝ සිව් දෙනෙකු වූහ. පවුලේ අග හිඟකම් නිසා ලලිත්ට යන්තම් වයස අවුරුදු නවය දහය වන විට අම්මා කුවේට් රටේ රැකියාවකට ගියා ය. අම්මා විදේශ ගතවීමෙන් පසු ව තාත්තා දරුවන් හතර දෙනා හදා වඩා ගැනීමට නැවත තම ගම් ප‍්‍රදේශය වූ මාතලේට ගියේ ය. මාතලේ පාසලක හතර වසරට ඇතුළත් වූ ලලිත් ඉගෙනීමට කෙසේ වෙතත් දඟකාරකම්වලටත් කී‍්‍රඩාවලටත් හපනෙකු විය. අම්මා නැති ලලිත්ට දැනුණේ මහත් පාළුවකි. අඩුවකි. අනෙක් සහෝදර සහෝදරියන් තුන්දෙනාට දක්වන සැලකිලි පියාගෙන් ලලිත්ට නො ලැබේ. පියා තමාට වෙනස්කම් කරන බවක් ගැටවර වයසට එළැඹෙන ලලිත්ට දැනෙන්නට විය. අම්මා නැති ශෝකයත්, ගෙදර පරිසරයත්, තාත්තා තමා කෙරෙහි දක්වන ආකල්පයත් නිසා ලලිත්ගේ කලකිරීම එන්න එන්න ම ලියලන්නට විය. කි‍්‍රඩාවේ යෙදෙන ඔහුට ගෙදර උයන සිල්ලර කෑම වේල ප‍්‍රමාණවත් නැත. ඔහුට වඩා පෝෂ්‍යදායි ආහාර වේලක් සහ අතිරේක ආහාර අවශ්‍ය විය. පන්තියේ අනෙක් ළමයින්ගේ අතේ ගැවසෙන සල්ලි වලින් ඔවුන් විවිධ රසවත් කෑමවල රස බැලූවත් ලලිත්ට ඒ වාසනාව නැති වුණේ අම්මා එවනු ලබන මුදල් වලින්වත් තාත්තා තමාට කීයක්වත් නො දුන් බැවිනි.

කුඩා කලම නරකට පෙළඹීම
ඒ අඩුපාඩුව මඟහරවා ගැනීමට ඔහු පෙලඹුණේ නරකිනි. තම ඕනෑ-එපාකම් පිරිමසා ගැනීමටත්, තාත්තාගෙන් එක්තරා ආකාරයකට පළිගැනීමටත් අවුරුදු 9-10 කාලයේ සිට ම ලලිත් තාත්තාගෙන් සල්ලි සොරකම් කරන්නට පටන් ගත්තේ ය. දිනපතා ම වාගේ තාත්තාගෙන් සල්ලි සොරකම් කළ නිසා ලලිත් අත මුදල් ගැවසෙන්නට විය. සොරසිත සහ සොරකමට යෙදිය හැකි උපක‍්‍රම ද ප‍්‍රගුණ කරගත් ලලිත් අහල පහල ගෙවල් වලින් සුළු සුළු සොරකම් කරන්නට පටන් ගත්තේ ය. ඒ ගෙවල්වල රුපියල් 100-200 නැති වන බවට කසු කුසු ද ඇති විය. මේ අතරතුර ළඟ කඩයක අත්උදව්වට ගිය ලලිත් එහි ලාච්චුවේ එකතුවන මුදල් වලින් දිනපතා රුපියල් 100-200 වැනි මුදලක් සොරකම් කිරීමට උපාය යෙදී ය. වරක් මුදලාලිට මුදල් අඩුවක් තේරී ලලිත්ට ගුටි කන්නට ද සිදුවිය. අ.පො.ස. සාමාන්‍ය පෙළ පන්තියේ ඉගෙනගත් අවුරුදු 14-15 කාලයේ දී මේ සොරකම නරක බව වටහාගත් ඔහු ආයාසයෙන් ඉන් මිදී ඇත.

රණවිරුවෙකු වීමේ වාසනාව
කෙසේ වුවත් අ.පො.ස. සාමාන්‍ය පෙළ ලියූ මේ දඩබ්බර ගැටවරයාට දැන් ගෙදර රුස්සන්නේ නැත. තාත්තා සමඟ එළිපිට ම විරසක මතුවන්නට විය. අරමුණක් නැති ව වසර දෙක තුනක් ගත වෙද්දී ඔහු වරින් වර මවගේ ගමට ද පැමිණ ටික කලක් ගත කළේ වඩු වැඩ ද ඉගෙන ගනිමිනි. මේ වන විට ඔහු සොරකම් කිරීමේ පුරුද්ද සහමුලින් අත්හැර තිබුණු බව පවසයි. වයස අවුරුදු 18 පිරෙත් ම කඩවසම් ලලිත් තරුණයා යුද හමුදාවට බැඳුණේ ය. ශරීරයේ පෙනුමත් කී‍්‍රඩා කුසලතාත් නිසා යුද හමුදාවට බැඳීමට ඔහුට කිසිදු අපහසුතාවක් නොවී ය. මේ කාලයේ දී සිදු කළ යුද මෙහෙයුම්වල දී ඔහු යුද බිමේ කාර්යශූර රණවිරුවෙකු ලෙස සටන් කළ හැටි සතුටින් මෙනෙහි කරයි. වැටුප සහ දීමනා ආදිය සමඟ හොඳ ආදායමක් ලැබුණ නිසා. ලලිත්ගේ අත මිට සරු ය. සැලකිය යුතු මුදලක් ද ඉතිරි කර ගත හැකි විය.

අසාර්ථක වු විවාහය
පාසල් යන කාලයේ සිට ම තමා සමඟ සම්බන්ධකම් පැවැත්වූ රංජනී විවාහ කරගන්නා විට ඔහුගේ වයස විස්සක් වත් නැත. රංජනී වයසින් අවුරුදු 2 ක් වැඩිමහල් වුවත් තමාගේ සිත්ගත් තරුණිය ඇය බව ඔහු පවසයි. වහාම දරු සම්පතක් ද ලැබුණු අතර ඒ පුතා අද අවුරුදු දොළහක් පමණ වයසැති බව ද බන්ධනාගාරයෙන් සිරකරුවන්ගේ දරුවන්ට ලබාදෙන ශිෂ්‍යත්වයකට මෑත දී හිමිකම් ලැබූ බව ද ලලිත් පවසයි. නිවාඩුවක් ලබාගත හැකි වූ වහා ම බිරියටත් දරුවාටත් අත කට පුරා තෑගි බෝග රැගෙන ලලිත් ගමට ආවේ මහත් සතුටිනි. මේ කාලය වන විට බිරියට ගමේ ම සේවය කරන්නට රජයේ රැකියාවක් ද ලැබුණි. ඒ නිසා ලලිත්ගේ පවුලට හොඳ කලක් උදා වී ඇත. කෙසේ වෙතත් හමුදා සේවයට ගිය අතරතුර රංජනී ගමේ ම වෙනත් පුද්ගලයකු සමඟ අනියම් සම්බන්ධතාවක් ඇති කරගෙන බව ගමේ යාළුවන් කීපදෙනෙකු ලලිත්ට ලිපි මගින් දන්වා ඇත. උපායක් යෙදූ ලලිත්ට එම අනියම් සම්බන්ධතාව අතට ම හසුකර ගත හැකි වූ අතර ඒ නිසා ම ඔහු රංජනී අතහැර දැම්මේ ය. ජීවිතයේ බලාපොරොත්තු සුන් වූ ලලිත් රැකියාවට ඇති ආශාව ද අත් හැරියේ ය. ඔහුගේ ම භාෂාවෙන් කිවහොත් ‘‘ඊළඟ නිවාඩුවට ආවම මම ඇබ්සන්ට් වුණා”.

බහු විවාහයට පැටලීම
ජීවිත ගමන් මඟ වෙනස් කරමින් නැවතත් වඩු වැඩ කිරීමට ඔහු මොරටුවට පැමිණියේ ය. මේ අතරතුර කුරුණෑගල හිතවතකුගේ මංගල්‍ය උත්සවයකට ගිය විටෙක පාසල් වියේ පසු වූ ලසන්ති ඔහුට හමු විය. තමා විවාහකයකු සහ පියෙකු බව නො ඇඟවූ ඔහු ලසන්ති සමඟ පෙමින් වෙලූණි. ඇයගේ ගෙදරින් විරෝධතා මතු වූ විට ඔහු ලසන්ති පැහැර ගෙන ගොස් විවාහ කර ගත්තේ ය. බාල වයස්කාරියක පැහැරගෙන ගොස් වැරදි වයස් යොදා විවාහ කර ගැනීමේ චෝදනාව මත ඔහු අත්අඩංගුවට ගැනුණු අතර නඩු ද පැවරුණි. මේ අවස්ථාව වන විටත් ඔහුගේ පෙර විවාහය ගැන කිසිවෙකු දැන සිට නැත. සියල්ල සමථයකට පත් වී ලලිත්ට ලසන්ති සමග දීග කන්නට ඉඩ ලැබුණි. නොබෝ දිනකින් ඇය ද ගැබිණියක් වූවා ය. හමුදා වැටුප් ආදිය නොමැති ව වඩු වැඩෙන් ලැබෙන ආදායම පවුල රැකීමට ඔහුට ප‍්‍රමාණවත් නොවී ය. දුර්වල ආර්ථිකය නිසා ළාබාල බිරිය ජීවත් කිරීම ඔහුට අභියෝගයක් විය. දරුවා ද ලැබුණි. පවුලේ අග-හිඟකම් මතු වන විට මුදල් සෙවීමේ නව මං සෙවීමට ඔහුට සිදු විය.

කුඩා කළ සොරකමේ මූල බීජ සරුවට වැඞීම
ඔහු යළි තෝරාගත්තේ පැරණි දුසිරිත ම ය. වළදැමූ සොරසිත තමාට යළි පිළිසරණ වෙතැයි සිතූ ඔහු තමා වඩු වැඩට ගිය නිවෙස්වල ඔත්තු මාරු බලාගෙන අවුත් රාත‍්‍රි කාලයේ සොරකමේ යෙදෙන්නට විය. සොරකමේ ආදායම වැඩිවත් ම ඉන් රස වැටුණු ලලිත් වඩු වැඩට ගිය ගෙවල් අසල ගෙවල් වලට ද පනින්නට පටන් ගත්තේ ය. ඉන්පසු ඔහු ගෙවල් බිඳින මහ හොරකු බවට පත් විය. කෑගල්ල, කුරුණෑගල, මහනුවර, රුවන්වැල්ල ආදී ප‍්‍රදේශවල සැරිසරමින් මුදල් හදල් යහමින් ඇතැයි සිතූ ගෙවල්වලට මධ්‍යම රාති‍්‍රයේ දී ජනෙල් විවෘත කොට ඇතුළු වූ ලලිත් සොරාගෙන ඇත්තේ මුදල් සහ රන් භාණ්ඩ පමණි. සෑම ප‍්‍රදේශයක ම බැංකුවලට එම රන් භාණ්ඩ උකස් කොට මුදල් ලබා ගත් ලලිත් ලක්ෂ ගණනින් පොහොසතෙකු විය. ලසන්තිටත් දරුවාටත් රජ සැප ලැබේ. ලසන්ති කිසි විටෙකත් මේ තරම් මුදල් ලැබෙන්නේ කෙසේ දැයි නො විමසූ බවත්, වඩු වැඩ වලින් නම් මෙතරම් මුදල් නො ලැබෙන බව ඇයට හොඳින් අවබෝධ වී තිබෙන්නට ඇති බවත් ඔහු කියයි. වහ වහා දෙමහල් මන්දිරයක් ඉදි කළ ඔහු තට්ටු වෑන් රථයක් ද ති‍්‍රරෝද රථයක් ද මිලට ගෙන ඇත. මේ වන විට රුපියල් ලක්ෂ 90 පමණ රන් භාණ්ඩ බැංකුවල උකස් කර තිබුණු ලලිත් ළඟ මිලියන ගණන් මුදල් ඉතිරි ව තිබුණි. වාහන ටික මිලට ගෙන ඇත්තේ නොබෝ දිනකින් සොරකම් කිරීම නවත්වා ප‍්‍රවාහන ව්‍යාපාරයක් කරගෙන යාමේ අරමුණින් බව ලලිත් කියයි. ඉතා අවදානම් සහිත ලෙස රාති‍්‍ර කාලයේ ගෙවල්වලට ඇතුළු වී සොරකම් කළත් කිසි දිනෙක තමා කිසිවෙකුට හසු නො වූ බව කියන්නේ මුවඟට සිනහවක් ද නඟමිනි.

වරදින තැනක් ඇත
දිනක් ගෙදරකට ඇතුළු වූ ලලිත් මුදල් සහ රන් භාණ්ඩ සොරකම් කරන අතරතුර කිසි දිනක නො කළ දෙයක් ද කළේ ය. එනම් ඒ නිවසේ මේසය මත තිබුණු ජංගම දුරකතනයක් ද අතට ගැනීම ය. සොරාගත් ජංගම දුරකතනය ඔහු ලසන්තිගේ පියාට දුන්නේ එහි සිම් කාඞ්පත ඉවත දමා අලූත් සිම් කාඞ්පතක් ද ඇතුලත් කිරීමෙනි. ලලිත් දැන් සොරකම් කිරීම සම්පූර්ණයෙන් ම නවත්වා වඩුවෙකු වූ තම මාමණ්ඩිය සමග වඩු වැඩ කිරීමට යයි. දැන් ඔහුට අගහිඟකම් නැත. ඇති තරම් මුදල් ද ඇත. හොඳ මිනිසෙකු ලෙස ගමේ පාසලට සහ පන්සලට ද උපකාර කර ඇත. ලලිත් හොඳ මිනිසෙකු ලෙස මාස අටක් පමණ කාලයක් ගත කළේ ය. තවත් ඔහුට සොරකමේ යාමේ අදහසක් නැත.

දඩුවමේ අමිහිරි බව
මාස අටක පමණ කාලයකට පසු ව එකවර රහස් පොලිසියේ නිලධාරී කණ්ඩායමක් පැමිණ ලසන්තිගේ පියා අත්අඩංගුවට ගත්තේ සොරකම් කරනු ලැබූ දුරකතනය පාවිච්චි කරන්නා ලෙස දුරකතනයේ මැෂින් අංක (IMEI No.) හරහා ලූහු බැඳීමෙනි. නිර්දෝෂී මාමණ්ඩිය ඉන් නිදහස් කොට තම වරද පිළිගත් ලලිත් පොලිසියට ඉදිරිපත් විය. සොරකම් එකින් එක අනාවරණය විය. බැංකුවල උකස් කර තිබුණු ලක්ෂ 75 කට වඩා වැඩි රන් ආභරණ නඩු භාණ්ඩ වශයෙන් ඉදිරිපත් විය. නඩු 32 ක් අධිකරණ හතරක දී පැවරුණි. ඔප්පු කිරිමට නො හැකි වීමේ හේතුවෙන් නඩු 16 කින් ඔහු නිදහස් විය. ඉතිරි නඩු 16 කට වැරදිකරු වූ ලලිත් අවුරුදු 38 ක සිර දඬුවමකට යටත් විය. මේ වන විට රිමාන්ඞ් බාරයේ අවුරුදු 2 ක් ද වැරදිකරු වී අවුරුදු 5 ක් ද වශයෙන් අවුරුදු 7 ක් සිරබත් කා ඇත. මින් අවුරුදු 12 ක සිර දඬුවම රු.41,500/-ක දඩයක් ගෙව්වා නම් අඩුකර ගත හැකි ව තිබුණු බව පවසන ලලිත් ලක්ෂ 90 කට වැඩි මුදලක් ඇතුලූ සියළු දේ ළඟා කර දුන් නමුත් තම භාර්යාව එම මුදලවත් ගෙවීමට ඉදිරිපත් නොවූ බව කියයි. මේ වන විටත් අවුරුදු 35 ක් වයසැති මේ තරුණයා නියමිත සිර දඬුවම එසේ ම ගෙවනු ලැබුවහොත් සිපිරි ගෙයින් යළි නිදහස් වී යන්නේ අවුරුදු 68 ක වයස්ගත පුද්ගලයෙකු වශයෙනි.

පසුතැවිල්ලෙන් වැඩක් වේද ?
ලසන්ති ගැන මහත් තරහකින් කතා කළ ඔහු වසර කීපයකින් ම ඇය තමා බැලීමටවත් නො පැමිණි බවත්, ඇයට තමා එපා කියන බවත් පැවසී ය. මේ වන විට ලසන්ති තමා එකතු කර තබා තිබුණු ලක්ෂ ගණනක සියලූ මුදල් විනාශ කොට මුදල් සෙවීම සඳහා වෙසඟනක් වී සිටින බව තමාට ආරංචි යැයි පැවසුවේ ඒ නිසා තමාගේ දරුවාට වන හානිය සිහිපත් කරමිනි. ලසන්ති නිසා තමා සොරකමට පෙළඹුණ බවත්, ඇය ඒ නිසා සැප සම්පත් වින්ද නමුත් ඒ නරක වැඩ වලින් තමා මුදා ගැනීමට කිසි විටකත් කටයුතු නො කළ බවත් ඇය අතිශයින් අකෘතඥ ගැහැනියක බවත් කියමින් බලවත් සේ දොස් නගයි.

කරන කලට පව් මිහිරි ය මී සේ
විඳින කලට දුක් දැඩිවෙයි ගිනි සේ….

පැහැපත්, එමෙන් ම මනා කඩවසම් සිරුරකින් හෙබි මේ තරුණයා මට පෙනුණේ අවුරුදු 26-27 ක තරමේ කෙනෙකු ලෙසිනි. එතරම් ම ප‍්‍රසන්න පෙනුමකින් හෙබි ඔහු දැනට බන්ධනාගාර නැටුම් කණ්ඩායමේ දෙවැනියා ලෙස කටුයුතු කරයි.

කුඩා කළ සිට ම වරද සිය ජීවිකාව කොට ගත් ලලිත් දඩබ්බරකම සහ සොරකම නිසා තම ජීවිතය වැරදි මගකට යොමු කර ගත්තේ ය. එක් විවාහයක් කරගත් ඔහු නීතියට විරුද්ධ ව බහු විවාහයක් ද කර ගත්තේ ය. සමාජ සම්මතයට එරෙහි ව කටයුතු කරමින් සමාජයට පිළිලයක් ද විය.

මේ සියල්ලට මුල වූයේ තම මව කුඩා කාලයේ දී තමාත්, අනෙක් සහෝදර සහෝදරියන් තුන් දෙනාත් තනිකොට දමා මැද පෙරදිග රැකියාවකට යාම බව සුසුමක් හෙළමින් ඔහු කියයි. මවගේ සෙනෙහස සහ මගපෙන්වීම නො ලබන දරුවෙකු මෙසේ වල්මත් වීම පුදුමයක් නො වන බව ඔහුගේ දැඩි අදහස විය. අහිමි වූ මව් සෙනෙහස මැද පියාගෙන් වූ වෙනස්කම් තමා නරක මිනිසෙකු බවට පත් කළ බව ලලිත් කියයි.

තම වටිනා තරුණ ජීවිතය බන්ධනාගාරයේ ගත කිරීමට සිදුවීම තමා විසින් ම සිදු කරන ලද පාපතර කි‍්‍රයාවල ප‍්‍රතිවිපාක බවට පාපොච්චාරණය කරන ලලිත් තමා අහිංසක පුද්ගලයන් දහඩිය මහන්සියෙන් උපයා ගත් රන්, රිදී, මුදල් පැහැරගැනීම ගැන අද පසුතැවිලි වෙයි. ඔහු වඩාත් තැවෙන්නේ ඉන් කිසිවෙකුට හෝ අර්ථසිද්ධියක් නො වුණු බව පසක් කර ගනිමිනි. වැරදි කරන්නවුන් මෙලොව දී මෙන් ම පරලොව දී ත් ඒවායේ ආදීනව බුක්ති විඳිති. ලලිත් අද සිරබත් කන සමාජද්‍රෝහී චූදිතයෙකි. ඔහුට මව නැත. පියා නැත. බිරියන් දෙදෙනෙකු සිටියත් දෙදෙනා ම අහිමි ය. දරුවන් දෙදෙනා ද තම පියා පිළිකුල් කරනු නියත ය. ඒ මෙලොව දී අසරණ වූ ඔහු ය. මරණින් මතු ලලිත්ට කාගේ නම් පිළිසරණක් වේ ද?

කරගත්තු පව් විපාක නොදී තියෙන කල් විතරයි ඒ පුද්ගලයාට ඒ පව් ලස්සන දෙයක් වගේ පේන්නෙ. නමුත් විපාක දෙන්න පටන් ගත්ත දවසට තමයි ඒ පව්වල හැබෑ ස්වභාවය ඒ පාපී පුද්ගලයාට වැටහෙන්නෙ.
(පාප වග්ගය – ධම්ම පදය)

(සියලූ නම් ගම් මන:කල්පිත ය.)

සටහන
තරුණ කටයතු අමාත්‍යාංශයේ හිටපු ලේකම්
නීතිඥ සිරිපාල විරිතමුල්ල

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

ගෙවත්තක් වගා කරමු – බිම් සැකසීම සහ ජල කළමනාකරණය

බිම් සැකැස්මේ දී සලකා බැලිය යුතු වැදගත් ම සාධකය නම් ජල කළමනාකරණය යි. ඉඩමේ ස්වභාවය අනුව ජල කළමනාකරණ සැලැස්ම වෙනස් කර ගත යුතු ය.